O autorze
Jestem żonaty, mam dwie córki i dwie step-córki. Od prawie 30 lat mieszkam w Warszawie, ale w razie sportowego meczu między drużyną warszawską a zielonogórską zawsze będę za tą ostatnią. Aha, mam jeszcze dwa psy (równie sympatyczne, co niemądre) i trzy koty. Urodziłem się w Zielonej Górze (w dacie urodzenia "trzy szóstki"). Skończyłem dziennikarstwo i prawie prawo. Rok studiowałem w Ameryce. Pracowałem w Wiadomościach TVP, przez kilka lat byłem korespondentem w USA. Prawie 7 lat pracowałem w Faktach TVN, 3 lata w Polsacie. Od 2004 do 2007 roku prowadziłem program "Co z tą Polską". Od 2008 roku w TVP "Tomasz Lis na żywo". Napisałem 10 książek i zrobiłem wywiady z paroma znanymi ludźmi- Billem Clintonem, Georgem Bushem Sr., Georgem Bushem Jr., z Tony Blairem, Gordonem Brownem, Yitzhakiem Rabinem, Szimonem Presem, Hillary Clinton, Collinem Powellem, Condoleezzą Rice, Michaiłem Gorbaczowem, Dmitrij Miedwiediewem i Dalajlamą.
Mam fioła na punkcie biegania, przebiegłem już 10 maratonów.

BBC o Polsce - sama prawda

Czytam w sieci o wielkim oburzeniu na BBC, które w programie Panorama pokazało reportaż z polskich stadionów. Co pokazało? Bandy osiłków z nalanymi buziami i wielkimi karczychami wykonujących wulgarne gesty, wydających dźwięki mające obrazić czarnoskórych piłkarzy, wywieszających antysemickie transparenty i wznoszących antysemickie hasła.

Jeszcze raz pytam - to co pokazało BBC? Samą prawdę. Takie obrazki można zobaczyć niemal na każdym polskim stadionie. Takich osiłków przed stadionami i na nich. Antysemickie napisy łatwo zobaczyć na murach polskich miast. To wszystko jest wokół nas, tuż obok, my to widzimy, słyszymy. Guzik widzimy, my tylko patrzymy, guzik słyszymy, my słuchamy, ale usłyszeć nie możemy. Ale tu uruchamia się nasza nieskończona hipokryzja. Ślepi na fakty, głusi na dźwięki, znieczuleni na ich wymowę, nagle odzyskujemy wzrok i słuch, bo ktoś tę rzeczywistość wokół nas miał czelność pokazać.

Nie podoba nam się to, co pokazał? Ale to nasz problem, a nie posłańca przekazującego nam niechciane wieści. Może więc czas przyjąć do wiadomości, że antysemityzm i rasizm są w Polsce plagą. Nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić właśnie dlatego, że nie wykazujemy się na co dzień słuchem i wzrokiem, które tak świetnie działają, gdy ktoś pokazuje prawdę o nas. Oburzeni na BBC mówią, że to nie cała prawda. Pewnie, że nie. Jeśli złodzieje ukradli w pociągu 10 damskich torebek, to nie znaczy, że wszyscy pasażerowie pociągu to złodzieje. Czy znaczy to jednak w związku z tym, że o złodziejstwie lepiej nie mówić, bo to margines?

Jak długo rasizm i antysemityzm będziemy w Polsce traktowali jak margines, tak długo nas będą uważali za margines. Na Euro nasi goście z zagranicy nie zobaczą takiej naszej twarzy. Nie na stadionach. Na stadionach będą normalni kibice, nie męty, karki i różnoraka swołocz. Ale obrazków z kadrów reportażu BBC to nie unicestwi. Z bardzo prostego powodu. Są prawdziwe.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • BBC
Trwa ładowanie komentarzy...